Dieta detoks 1#MITYDIETETYKI

„Detoks” to krótkoterminowe działanie mające na celu oczyszczenie z toksyn oraz ogólną poprawę funkcjonowania organizmu. Może to być picie soków, dieta warzywno-owocowa czy jedzenie tylko określonej grupy produktów np. surowych.

Czy detoks jest konieczny?

Prawdą jest, że wraz z postępem cywilizacyjnym jesteśmy narażeni na więcej środowiskowych substancji toksycznych. Oczywiście zatrucia toksynami istnieją. Jednak jeśli byłoby to ostre zatrucie to prawdopodobnie leżałbyś teraz na oddziale.

W przypadku przewlekłej ekspozycji na trucizny nasz organizm jest jednak świetnie przygotowany – w oczyszczaniu z niekorzystnych substancji biorą udział nerki, skóra, płuca, wątroba czy jelita. Może nie brzmi to tak spektakularnie, ale jeśli chcemy wspomóc funkcjonowanie tych narządów, to najlepiej sprawdzi się zdrowa, zbilansowana dieta.

Toksyny rozpuszczalne w wodzie są łatwo wydalane m.in. z moczem lub potem. Detoksykacja związków rozpuszczalnych w tłuszczach to szereg procesów w wątrobie, do których prawidłowego przebiegu potrzebujemy składników odżywczych dostarczonych dzięki zdrowej diecie.

Zmęczenie, bóle głowy, rozdrażnienie to bardzo niespecyficzne objawy. Wątpliwe jest, że dotyczą one zatrucia toksynami. Zachęcam do skonsultowania się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny ich występowania.

o.jpg

Czy detoks jest skuteczny?

Są dowody na to, że to co jemy może wpływać na wsparcie procesów detoksykacji. Większość z tych badań były jednak prowadzone na zwierzętach. Ponadto dotyczy to wprowadzenia zdrowych produktów do diety na dłużej.

Organizm będzie radził sobie lepiej w podstawowych funkcjach (jak detoksykacja) będąc odpowiednio odżywionym, niż w przypadku głodzenia się.

Diety bardzo nisko kaloryczne są pewnym „stresem” dla organizmu i uruchamiają niekorzystne mechanizmy, którymi organizm dąży do dostosowania się do niedostatecznej ilości składników odżywczych.

Czy pijąc soki przez 2 tygodnie wspieramy procesy detoksykacji?

Sok, kasza jaglana, surowe warzywa – tak, są to zdrowe produkty, ale nie ma żadnych dowodów, że spożywając je przez tydzień oczyszczamy się z toksyn.

Większość z toksyn kumulowanych jest w tkance tłuszczowej. Kiedy poddajemy się niskokalorycznej diecie następuje częściowy rozkład tkanki tłuszczowej (w celu dostarczenia energii) wraz z uwolnieniem toksyn do krwi. Można powiedzieć, że ma to więc działanie odwrotne. Oczywiście nie oznacza to, że osoby z nadwagą czy otyłością powinny zrezygnować z (rozsądnej) diety redukcyjnej.

Czy detoks jest bezpieczny?

Stosując diety eliminacyjne czy/i niskokaloryczne przez dłuższy okres czasu możemy nabawić się niedoborów, niedożywienia czy zaburzeń elektrolitowych. Te z kolei prowadzą do różnorodnych zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Jeśli chcesz schudnąć pamiętaj, że przechodząc na dietę o bardzo niskiej kaloryczności organizm będzie się bronić przed niedożywieniem, co skutkuje efektem jo-jo po powrocie do normalnego jedzenia.

„Ja na detoksie czułam się świetnie”

Może na co dzień jesz sporo produktów wysokoprzetworzonych, więc naturalnie jedząc dużą ilość owoców i warzyw przez chwilę czułeś się lepiej?

Może wprowadzając detoks równocześnie skupiłeś się na wprowadzeniu innych zmian – dłuższego snu, zwiększenia aktywności fizycznej czy ograniczenia picia alkoholu lub innych używek?

A może po prostu zadziałała autosugestia (placebo).

1.jpg

Założeniem diety detoks jest oczyszczenie z toksyn. Nie wiadomo jednak do końca z jakich to toksyn mamy się oczyścić. Jeden produkt nie może przecież wpływać na leczenie wszystkich zatruć.

 Pojawiają mi się też pytania:

Skąd  wiemy, że jesteśmy „zatruci”?

Co dokładnie w sokach, kaszy jaglanej czy surowych warzywach wpływa na nasze zdolności detoksykacji?

Jak dokładnie działa ten mechanizm?

Niestety nie ma wystarczających dowodów, które potwierdzałyby skuteczność detoksu. 

 

Jeśli chcesz ograniczyć ekspozycję na toksyny środowiskowe:

  • śledź stan czystości powietrza i nie wychodź/nie uprawiaj sportu na zewnątrz w dni o najwyższych wskaźnikach zanieczyszczenia

  • myj dokładnie owoce i warzywa

  • unikaj pleśni

  • jeśli jesz ryby wybieraj różne gatunki i unikaj ryb z mocno zanieczyszczonych źródeł (np. Morze Bałtyckie).

 

Wiele osób stosuje „tygodniowe oczyszczanie” równocześnie na co dzień paląc papierosy czy nie zwracając większej uwagi na to co je. Obiecuję Ci, że o wiele więcej korzyści zdrowotnych osiągniesz, gdy zamiast tygodniowego detoksu skupisz się tylko na jednym swoim nawyku i zmienisz go na stałe.

Rozważ zadbanie o dobry sen i czas na relaks, aktywność ruchową, wprowadzenie większej ilości błonnika (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona) i antyoksydantów (warzywa, owoce, tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona) do diety.

 

Źródła:

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox

https://www.mdanderson.org/cancerwise/the-facts-behind-4-detox-myths-should-you-detox-your-body.h00-159385890.html

https://www.nhs.uk/livewell/tiredness-and-fatigue/documents/truthdetoxdiets.pdf

https://www.hindawi.com/journals/jeph/2012/356798/

https://www.damianparol.com/detox/

 

Previous
Previous

Jeśli próbujesz coś zmienić…