Pytania na temat wody 2#MITYDIETETYKI

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, więc dzisiaj w ramach serii MITYDIETETYKI poruszam temat wody odpowiadając na pytania, które od Was dostałam.

Ile wody powinniśmy pić dziennie? - zobacz infografikę na dole, aby poznać rekomendacje ;)

Jeśli chcesz sprawdzić swoje dokładne zapotrzebowanie na wodę to zachęcam do skorzystania z kalkulatora:

https://www.hydrationforhealth.com/.../hydration-calculator/


Aby pić więcej możesz spróbować:

  • dodawać do wody np. plastry cytrusów, owoce, miętę, bazylię czy ogórek

  • kupić i trzymać przy sobie butelkę wielorazową z wodą

  • wypróbować aplikacje, które przypominają o nawadnianiu

  • połączyć nowy nawyk ze starym (np. nalewaj butelkę wody w trakcie zaparzania kawy i stawiaj ją przy sobie podczas pracy)


1) Czy można wypić za dużo wody?

Tak, ale zdarza się to rzadko - najczęściej u sportowców wytrzymałościowych lub osób z chorobami nerek. W trakcie intensywniejszego treningu zaleca się picie 2-4 szklanek wody na godzinę.

2) Czy pić wodę ”czystą” czy z dodatkami?

Napój, który zawiera białko, węglowodany lub tłuszcz (czyli np. mleko) zostanie w żołądku na dłużej, więc na dłużej nas nawodni.

Obecność elektrolitów (sodu i potasu), które zatrzymuję wodę w organizmie również wpływa na lepsze nawodnienie. Dlatego w trakcie dłuższego wysiłku lub w przypadku odwodnienia stosuje się izotoniki – napoje ze zbilansowaną zawartością elektrolitów.

Na co dzień zwykła woda powinna nawadniać nas jednak wystarczająco.

3) Czy kamień w czajniku i w wodzie ma wpływ na nasze zdrowie?

Wapń i magnez przekształcają się w trakcie gotowania w węglany, które osadzają się w czajniku tworząc tzw. kamień. Są to ważne pierwiastki, dlatego nie powinniśmy bać się twardej wody i kombinować z np. przegotowywaniem wody.

4) Czy warto filtrować kranówkę?

W większości miast woda z kranu spełnia wszystkie standardy i jest zdrowa do picia. Jeśli mieszkasz w małym mieście albo na wsi możesz skontaktować się z zakładem wodociągowym zaopatrującym w wodę Twoje miejsce zamieszkania.

Jedynym i najkrótszym odcinkiem za który nie odpowiada producent jest instalacja wodociągowa w budynku.

Lepszy czy gorszy smak wody z kranu zazwyczaj nie świadczy jednak o jej bezpieczeństwie, a o składzie i stężeniu pierwiastków.

5) Co z mikroplastikiem w butelkach z wodą?

W 2018 r. w artykule „Frontiers in Chemistry” opublikowano badanie, w którym przetestowano 259 butelek wody różnych firm. W 93% z nich stwierdzono obecność cząsteczek mikroplastiku.

Mikroplastik występuje powszechnie w środowisku – w wodzie, ziemi i powietrzu. Jego śladowe ilości znaleziono nawet… w ludzkich odchodach (większe cząsteczki nie kumulują się w organizmie i są wydalane).

Nie jest do końca pewne dokładnie w jaki sposób i w jakiej ilości wpływa na nasze zdrowie. Porównując wodę butelkowaną, a kranową oczywiście mniej będzie go w kranówce.

ILE POWINIENEM PIĆ WODY.jpg


Previous
Previous

Gluten-jeść czy nie jeść? 3#MITYDIETETYKI

Next
Next

Jeśli próbujesz coś zmienić…